Ana Sayfa Hizmetlerimiz Lastik Rulman Değişimi

Lastik Rulman Değişimi

Motosiklet Lastiklerinde Rulman – Bilye

Motosikletlerde rulman ya da halk arasında bilye tabir edilen parça, motosiklet jantının merkezinde bulunan ve tekerleğin dönmesini sağlayan önemli bir unsurdur.

Motosiklet rulman arızaları, motosiklet sürücüleri için sürüş güvenliği ve sürüş konforunu etkileyen ancak diğer arızalara göre fark edilmesi biraz daha zor olan konudur.

Motosiklet sürücüsü,  seyahat esnasında direksiyonda titreme ya da elinin karıncalanmasıyla rulman arızasını hissedebilir.

Motosiklet lastiklerinde;  jant ve jant dişlilerinde, scooterlarda ise jant ve arka tabla tabir edilen aksamlarında bulunan rulmanlar sert ve hatalı kullanım, çarpma, çukura düşme ve kazalarda işlevlerini yitirebilirler.

Motosiklet lastiklerinin jantlarında arıza yapan rulman bir süre sonra fren merkezi ile disk uyumunu bozarak fren sistemini riske sokabileceğinden bu konuya özellikle dikkat edilmelidir.

Motosiklet lastiklerinde yukarıda belirtilen nedenlerle işlevini yitiren  rulmanların fark edilmemesi ya da kontrolünün ihmal edilmesi durumunda; motosikletin / scooterların jantlarında daha fazla masrafa yol açabilecek hasarlar ortaya çıkabilir. Daha da ileri boyutta arızalanan rulmanlar ise kaza gibi üzücü olaylara sebep olabileceğinden kontrollerinin sürekli yapılması önemlidir.

Marka ve modellerine göre değişiklik gösteren zamanlarda motosiklet rulman kontrolleri yapılmalıdır. Motosikletlerde genel olarak, arka teker dişlisinde 1 adet, arka jantın sağında ve solunda 2 adet, ön jantın sağında ve solunda 2 adet olmak üzere toplam 5 adet rulman / bilye bulunmaktadır.

Özellikle motosiklet lastiklerinde balans ayarı yapılırken rulmanların / bilyelerin sağlıklı çalışıp çalışmadığı da ortaya çıkar. Arızalı rulman mutlaka değiştirilmelidir.

Motosiklet lastiklerinde jant, dişli ve tablalarında yapılacak rulman değişimi uzman personel tarafından yapılmalıdır. Rulman değişiminde öncelikle arızalı rulmanı yuvasından çıkarırken; kenarlarından eşit olarak, hafif darbelerle janta veya dişliye zarar vermeden çıkarılmasına özen gösterilmelidir. Yeni rulman takılırken de aynı esaslarla rulmanın merkezine doğru değil dışına, eşit şekilde ve hafif darbelerle vurularak yuvasına oturtulmalıdır.

24 yıllık tecrübeyle faaliyetine devam eden işletmemizde rulman değişimi tecrübeli ve uzman personel tarafından özen gösterilerek yapılmaktadır.

Buz Motor olarak işletmemizde motosiklet ve scooter lastiklerinin rulmanlarının sürekli bulundurulmasına özen gösterilmektedir. Kullanılan rulmanlar kaliteli ve markalıdır.