Ana Sayfa Hizmetlerimiz Motosiklet Lastik Tamiri

Motosiklet Lastik Tamiri

Motosiklet Lastik Tamiri

Motosiklet lastik tamiri ile ilgili konuya girmeden önce dikkat etmeniz gereken hususları tekrar belirtmek isteriz.

Motosikletinizin lastiğinden yüksek performans elde etmeniz için en önemli unsur, lastiğin içindeki doğru hava basıncıdır. Motosikletinizin teknik özelliklerinde belirtilen hava basıncını muhafaza ediniz. Düşük hava basıncı sürüş güvenliği açısından risklidir ayrıca sürüş konforunuzu bozar.

Motosikletinizin lastiği patladığında, tamir edilebilir olduğunu anlamak için lastiği dıştan dikkatlice incelemek gerekir. Tamir edilebilir olan hasarın sırt bölgesinde olup olmadığına  dikkat ediniz. Yanak kısmında meydana gelen lastik hasarlarına onarım yapılamaz, yapılsa bile geçici ve çok riskli olacağını bilmeniz gerekir.

Motosikletinin lastiğinde, parçalanma, geniş alanlı kesi, yırtık.. vb. hasarlardan herhangi biri meydana gelmiş ise fitil atma, mantar yama ..gibi onarım yapılamayacağından lastiğinizin değişmesi gerekecektir.

Eğer motosikletinizin lastiği sırt bölgesinde yukarıda bahsedilen hasarların dışında çivi, metal, cam batması şeklinde hasar almış ise, en yakın motosiklet lastik tamiri yapan işletmeye  gidinceye kadar fitil atma, lastik tamir spreyi (patlama köpüğü) kullanma ..vb. yöntemler uygulayabilirsiniz.

Yol yardımı alarak çekici çağırmanın haricinde genelde tavsiyemiz; batan maddeyi çıkarmadan hava basmak suretiyle  motosiklet lastiği tamiri yapan en yakın işletmeye yavaş ve dikkatlice gitmenizdir.

Patlamış durumda bulunan motosiklet lastiğinizin tamiri uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Fitil atma işlemi ile subaptan uygulanan lastik tamir spreyleri sadece geçici bir çözümdür ve en kısa zaman da bir uzmana gösterilmelidir. Kalıcı olarak deforme (parça kopmaları, lastikte içten ve dıştan çatlamalar vb.) lastikler kullanılmamalıdır.

Lastiğinize kendiniz fitil atma işlemi uygulayacaksanız, fitil atarken hasar alan bölgeyi kesinlikle daha fazla genişletmemeye dikkat etmelisiniz.

Uzman kişiler tarafından yapılan müdahalelerde de ; lastik söküldükten sonra ve tamir edilmeden önce lastiğin iç kısmı dikkatlice kontrol edilmelidir. Eğer lastiğin iç yanak ve iç sırt kısmında çatlama izleri oluşmuşsa bu, söz konusu lastiğin  uzun bir süre düşük havada kullanıldığını gösterir ki bu durumda lastik tamir edilemez.

Eğer lastikte aşağıdaki hasarlardan biri var ise lastik tekrar kullanılmamalıdır.

  • Topuk teli demetinde bozulma
  • Kauçuk veya karkas kuşaklarında kopma
  • Kauçuk veya karkas kuşaklarında deformasyon
  • Yağ ve çözücü kimyasallar tarafından bozulma
  • Düşük hava basıncı yüzünden lastik iç kısmında çatlaklar
  • Lastiğin yaşlanmasından dolayı kauçukta meydana gelen çatlaklar.