Ana Sayfa Hizmetlerimiz Motosiklet Lastik Ömrü

Motosiklet Lastik Ömrü

Motosiklet Lastik Ömrü

Motosiklet lastiğinin hammaddesi lastiğin kendisinin düzgün bir şekilde çalışması için temel teşkil eden farklı malzeme türlerinden ve esas malzemesi kauçuk olan bileşenlerden yapılmaktadır.

Tüm bu özellikler zamanla değişikliğe uğramaktadır. Her bir lastik için bu değişiklikler lastiğin ömrü boyunca maruz kaldığı iklim, depolama koşulları (sıcaklık, nem, konum, vb), kullanım koşulları (yük, hız, şişirme basıncı, yol hasarı, vb) gibi birçok etkene bağlıdır.

Bu yaşlandırıcı etkenler o kadar fazla değişiklik göstermektedir ki bir motosiklet lastiğinin ömrünün herhangi bir doğrulukla tahmin edilmesi imkansızdır.

Bu nedenle, düzenli kullanıcı kontrollerine ilaveten, lastiğin çalışmaya devam etmeye uygun olup olmadığını belirleyecek olan nitelikli bir uzmana lastiklerin düzenli olarak kontrol ettirilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca lastiğin hizmete sokulduğu tarihin 5. yılından itibaren her yıl bir uzmana kontrol ettirilmesi çok önemlidir. Lastiklerin imalat tarihinden itibaren 10. yılından sonra lastiklerin kullanılması sakıncalıdır.

Motosiklet Lastik ÖmrüMotosiklet lastik ömrü başta yol kalitesi olmak üzere pek çok etkiden dolayı ülkeler arasında da farklılık gösterebiliri. Kullanım olarak ideal hava basıncıyla ve uygun kullanma koşullarında motosiklet lastik ömrü Türkiye şartlarında ortalama 15 000 km’dir.

Buz Motor olarak tavsiyemiz; Lastiğin ömrünü, uygun koşullarda depolama ile 5 yıl, motosiklet veya scooter’a takıldığı tarihten itibaren 3 yıl olmak üzere toplam 8  yıl olarak değerlendirmenizdir. Bu tarihten sonra lastikte sertleşme görülür ve kaydırma yapar.