Ana Sayfa Hizmetlerimiz Motosiklet Lastik Balansı

Motosiklet Lastik Balansı

Motosiklet Lastik Balansı

Motosiklet sürücülerimizin en hassas olduğu konuların başında gelen motosiklet lastik balansı,  sürüş güvenliği ve sürüş konforu açısından da  dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür.

Motosiklet lastiklerinin değişim, tamir başta olmak üzere her söküldüğünde mutlaka balans yapılmalıdır. Motosiklet lastik balansı yaparken jantın merkezinin yapısına uygun aparatlar kullanılmalıdır.

Ancak jantın eğri veya hasarlı olmamasına, lastik içerisinde patlamalara karşı kullanılmış herhangi bir madde olmamasına dikkat edilmelidir.

Motosikletin üretiminde belirlenen lastik hava basınçları esas alınarak lastik şişirilmeli ve balans işlemine geçilmelidir.

Motosiklet lastiklerinde balans, jant ile lastiğin ağırlıklarının birbirilerine uyumunu ve dengelenmesini sağlayan bir işlemdir.

Balans ayarı, lastiğin ve jantın doğru dönüp dönmediğini, yapısal veya kullanımdan kaynaklanan bozuklukları, jantın dönmesini sağlayan rulmanların / bilyelerin sağlıklı çalışıp çalışmadığını da ortaya çıkaran bir cihazdır.

Motosiklet lastiğinde veya jantta bir dengesizlik var ise balans ile dengelenir ve sürüş esnasındaki titreme, sallanma veya zıplama şeklinde ortaya çıkan rahatsızlıklar giderilir.

Balans makinası, motosiklet lastiğinin statik ve dinamik, yani dikey ve yatay hareketlerine duyarlı olup eksik veya fazla olan noktayı göstermesiyle gerekli müdahale yapılır ve balans işlemi sona erer.

Buz Motor olarak işletmemizde asgari  2 adet son teknolojiyle teçhiz edilmiş balans makinaları kullanılmakta olup özellikle zaman darlığı müşterilerimizin en kısa zamanda işlerine yetişmeleri sağlanmaktadır.

İşletmemize gelen tüm motosikletlerin lastikleri; lastik tamiri, subap değişimi, lastik değişimi, rulman değişimi gibi hangi nedenle sökülürse sökülsün, işlem bitiminde mutlaka balans makinasında lastik ve jantın son durumu kontrol edilir ve balansı yapılarak motosiklete monte e