Ana Sayfa Hizmetlerimiz Motosiklet Lastiği Hakkında

Motosiklet Lastiği Hakkında

GENEL:

Motosiklet veya scooter’in yol ile tek temas noktası lastiktir. İki motosiklet lastiğinin yol ile toplam temas yüzeyi iki kredi kartiı yüzeyine eşittir. Bundan dolayı lastiklerinizin kalite ve performansını korumak önemlidir.

LASTİK NEDİR?

Lastik, birçok mamulün bir araya gelmesiyle oluşmaktadır ve kuşak yapılarına göre çapraz ve radyal katlı olmak üzere ikiye ayrılır. Lastiğin asıl görevleri; araca yön vermek, aracı taşımak ve konforu sağlamak olarak sıralanabilir. Ancak lastiğin bu görevleri doğru olarak yerine getirebilmesi için en önemli unsur, lastiğin içindeki doğru hava basıncıdır.

Motosiklet LastiğiÇapraz yapılı lastiklerde, katlar çapraz olarak dizilirler ve her kat birbirinin ters yönündedir. Bu katlar aynı şekilde topuk teli demetinin üstüne kıvrılırlar. Bu yapıdaki lastiklerin en önemli özellikleri, bozuk zeminlerde sürüş konforu sağlaması ve fiyatının daha uygun olmasıdır.

Radyal yapılı lastiklerde, katlar topuktan topuğa radyal olarak yani topuk teli demeti ile 90 derecelik açı oluşturacak şekilde yerleştirilirler. En önemli özellikleri, yüksek hızlarda düzgün sürüş sağlaması ve üstün viraj performansıdır.

Motosiklet Lastiği Nasıl Okunur?

Lastiğin yanak kısmı lastik hakkında tüm bilgileri gösteren bilgilerle doludur. İsterseniz örnek bir motosiklet lastiği üzerinde bu bilgilere bir göz atalım.

 1. Lastik markasının ismini gösterir.
 2. Lastiğin kuşak yapısını gösterir, bu lastik radyaldir.
 3. Lastiğin dönüş yönü oku ile birlikte arka lastik olduğunu gösterir.
 4. Lastiğin ölçüsünü gösterir. Bu lastiğin ölçüsü 180/55 ZR 17 dir. 180; lastiğin sırt kısmının mm olarak genişliğini, 55; yüksekliğin sırt kısmına olan oranını, ZR; 240 km/s hız ve üstüne çıkabilen radyal bir lastik olduğunu ve 17; inç olarak jant çapını gösterir.
 5. M/C lastiğin motosiklet için üretilmiş olduğunu gösterir. 73W; 73 yük indeksini gösterir yani lastiğin taşıyabileceği maksimum ağırlığın indeksidir, burada 365 kg’a karşılık gelir. W ise lastiğin hız sembolüdür, bu lastiğin 270 km/s hıza dayanıklı olduğunu gösterir.
 6. Lastiğin sırt deseninin ismidir.
 7. A.B.D. ve Kanada yönetmeliklerine uygun maksimum yük kapasitesini ve hava basıncını gösterir.
 8. İç lastikli veya iç lastiksiz kullanımı gösterir. Tubetype iç lastikli, Tubeless iç lastiksiz kullanım içindir.
 9. D.O.T., Amerika lastik standartlarına uygunluğunu gösterir. Devamında gelen kodlar ise üretici kodlarıdır. Bu örnekte; HB lastiğin üretildiği fabrika kodu, B2 kalıp kodu, 981T opsiyonel kod, 1908 üretim haftası ve yılını gösterir.
 10. Lastiğin ECE R-75 onay numarası; Amerika ve Avrupa standartlarına uygunluğunu gösterir.
 11. Lastiğin üretildiği ülkeyi gösterir.

HIZ SEMBOLÜ VE YÜK İNDEKSİ

“Hız sembolü, bir lastiğin lastik üreticisinin belirttiği azami yükle dayanabileceği en yüksek hızı gösterir. Semboller tüm lastik üreticileri için aynıdır.

Yük indeksi ise bir lastiğin hız sembolü ile belirtilen hızda, kg cinsinden taşıyabileceği maksimum ağırlığı gösterir.

Scooter ve Motosiklet Lastiği Seçimi

Fabrika çıkışında yeni araç üzerine takılmış lastikler orijinal ekipman olarak adlandırılır. Motosiklet üreticisinin ve lastik üreticisinin önerileri doğrultusunda, yük indeksi ve hız sembolüne uymak koşuluyla araca farklı lastiklerin takılması mümkündür.

Lastik Kontrolü

Lastikler düzenli bir şekilde kontrol edilmelidir, ciddi sorunlar yaşamamak için doğru basınç kontrolü ve sırt bölgesi kontrolü yapılmalıdır.

Özellikle dikkat etmeniz gerekenler:

– Sırt bölgesinde kesik, delinme deformasyon veya düzensiz aşınma kontrolü;

– Yanak bölgesinde kesik, deformasyon veya aşınma kontrolü;

– Topuk bölgesinde jant kaynaklı hasar kontrolü. Eğer şüpheli bir durum var ise lastik iç kısmı da kontrol edilmelidir.